5 propozycji kreatywnych zabaw dla dzieci

5 Propozycji Kreatywnych Zabaw Dla Dzieci zdjęcie nr 1

Rodzice pragną, aby ich dzieci rozwijały się prawidłowo. Coraz częściej interesują się obszarami rozwoju i wspomagają dzieci jeśli chodzi o rozwój poznawczy, fizyczny czy społeczny. Kiedy jednak słyszą o rozwijaniu dziecięcej wyobraźni, nie traktują tego tak poważnie jak pozostałych aspektów. Jednak badania naukowe dowodzą, że wyobraźnia odgrywa kluczową rolę w procesie uczenia się i wpływa znacząco na wielkoobszarowy rozwój dziecka. Oto 5 propozycji kreatywnych zabaw dla dzieci, które rozwijają wyobraźnię dziecka.

Malowanie muzyki

Włączamy w tle dowolny utwór. Najlepiej jednak jeśli nie posiada słów. Będą one bowiem sugerowały dziecku temat i nacechowanie emocjonalne utworu. Podajemy dziecku białą kartkę i kredki lub farby z pędzelkiem. Zadaniem dziecka jest rysowanie lub malowanie obrazu przedstawiającego muzykę, którą słyszy. W tej sytuacji wyobraźnia ma pełne pole do popisu. Nie ograniczamy czasu, zapętlamy utwór i pozwalamy tworzyć dziecku tak długo, aż nie skończy. Po ukończonej pracy warto porozmawiać z dzieckiem co czuło podczas tworzenia i co przedstawia dane dzieło.

Kleks

Do tego zadania potrzebna jest techniczna kartka, dwa lub trzy kolory farby plakatowej i kredki. Zginamy kartkę na pół, równolegle do krótszego boku. Rozkładamy kartkę i nakładamy odrobinkę każdej farby na środek kartki (okolice zgięcia). Dziecko zgina kartkę i rozciera jej powierzchnię ręką. Farba w środku przemieszcza się i tworzy niepowtarzalne kształty. Należy rozłożyć kartkę i pozostawić ją do wyschnięcia. Kiedy kartka wyschnie, dziecko powinno się jej spokojnie przyjrzeć i pomyśleć z czym kojarzy mu się dany kształt. Następnie jego zadaniem jest dorysowanie kredkami brakujących elementów, tak aby powstał z tego obrazek czytelny dla innych.

Układanie klocków

Jeśli dziecko nie przepada za zabawami plastycznymi, idealnym rozwiązaniem są zabawy konstrukcyjne. Potrzebne są jedynie klocki w różnych kolorach, a jeśli są dostępne to również w różnych rozmiarach. Nie podajemy dziecku żadnego tematu ani pomysłu na konstrukcję. Ważne jest, aby była to indywidualna praca dziecka i tylko i wyłącznie jego wizja. Kiedy ukończy już budowlę, powinien ją przedstawić i dokładnie opisać. Pamiętajmy, że nie musi to być tylko budynek. Może to być przedmiot, zwierzę, roślina i wiele innych.

Co się wydarzy?

Pokazujemy dziecku obrazek przedstawiający pewne zdarzenie (sytuację, którą dziecko rozumie). Można znaleźć gotowe obrazki w internecie, książkach lub gazetach. Zadaniem dziecka jest dorysowanie dwóch obrazków: co działo się przed tym zdarzeniem i co działo się po zdarzeniu. Pomysł na obrazek musi wypłynąć od dziecka. Należy podkreślić, że nie liczy się wartość artystyczna narysowanych obrazków, lecz sam pomysł.

Kalambury

Główną zaletą tej zabawy jest fakt, że angażuje całą rodzinę. Doskonale znana zabawa, która polega na odgrywaniu ciałem różnych powiedzeń, tytułów filmów, a dla dzieci mogą to być postaci z bajek lub zwierzęta. Należy przygotować wcześniej karteczki z hasłami i pozaginać je, tak aby osoba losująca hasło nie widziała ich zawartości. Jeśli lubimy element rywalizacji, można podzielić uczestników na dwie grupy i rywalizować ze sobą na ilość odgadniętych haseł. Miłej zabawy.