5 propozycji zabaw rozwijających myślenie u dziecka

5 Propozycji Zabaw Rozwijających Myślenie U Dziecka zdjęcie nr 1

Zabawa jest podstawową formą aktywności dziecka. Dzięki niej nie tylko miło spędza czas, ale również najefektywniej się uczy. Dziecko dzięki zaangażowaniu w zabawę, naturalnie i chętnie wykonuje wszystkie postawione przed nim zadania. Rolą rodzica jest wybieranie takich zabaw, które zawierają wiele elementów edukacyjnych i wspomagają wieloobszarowy rozwój dziecka. W sposób szczególny polecane są zajęcia dla dzieci usprawniające rozwój w obszarze poznawczym. Oto 5 propozycji zabaw rozwijających myślenie.

Planeta Id

Aby wykonać pierwszą zabawę będzie potrzebna duża kartka lub kilka mniejszych i ołówek lub kredki. Należy powiedzieć dziecku, że jest to gra o nowej planecie, która nazywa się Id. „Na tej planecie żyje wiele śmiesznych zwierząt. Żyją tam Oki” (narysuj 3 proste zwierzęta z rogami). „Ale na planecie Id żyją też inne zwierzęta, nie tylko Oki”. Narysuj kolejne 3 proste zwierzęta, ale bez rogów – nie mów, jaka jest różnica między nimi, a Okami. Następnie narysuj kolejne 6 zwierząt (niektóre z rogami, inne bez). Następnie poproś dziecko, by na nowym rysunku wskazało wszystkie Oki.

Gra w wojnę

Jest to popularna gra karciana „Wojna”. Można w nią zagrać z dzieckiem, ponieważ ma bardzo proste zasady, ale przede wszystkim wspomaga naukę cyfr i ich kolejności. Należy rozdać talię kart po równo, między dwie osoby, tak aby gracz nie widział ich zawartości. W tym konkretnym celu wystarczą karty z symbolami od 2 do 10. Każdy gracz wyciąga pierwszą kartę z wierzchu i kładzie ją odkrytą przed sobą. Karta o wyższej wartości wygrywa. Ważne jest, aby dziecko samo mówiło, która karta jest mocniejsza.

Układanie przedmiotów

Do przeprowadzenia tej zabawy potrzebnych będzie od 4 do 6 przedmiotów różnej wielkości lub przedstawiające je kartoniki. Należy podać je dziecku i poprosić o ułożenie obok siebie w odpowiedniej kolejności – od najmniejszego do największego. Kiedy dziecko jest starsze, można modyfikować tą zabawę i układać przedmioty na przykład według wagi czy jednostki czasu.

Memory

Świetną grą ćwiczącą pamięć i koncentrację jest Memory. Jest to zestaw karteczek, w których jedna strona jest jednolita, a druga pokryta jest obrazkami – po 2 takie same, aby można było je łączyć w pary. Należy rozłożyć karteczki zawartością do stołu i wymieszać je. Zadaniem graczy jest odsłanianie dwóch karteczek. Jeśli znajdujące się na nich obrazki są inne, kolejna próba należy do drugiego gracza. Jeśli natomiast obrazki tworzą parę, gracz ma prawo do jeszcze jednej próby.

Labirynt

Świetną zabawą jest pokonywanie labiryntu. Im dłuższy i ciekawszy tym większa zabawa. Jeśli warunki domowe na to pozwalają warto wykonać duży, przestrzenny labirynt, przez który dziecko jest w stanie przejść samodzielnie. Samo wykonywanie go wspólnie z dzieckiem będzie niesamowitą zabawą. Inną opcją jest labirynt na kartce. Można go wykonać samemu lub skorzystać z darmowego generatora internetowego. W takim labiryncie również mogą znaleźć się ciekawe niespodzianki lub zadania do wykonania.