5 propozycji zabaw ruchowych dla dziecka

5 Propozycji Zabaw Ruchowych Dla Dziecka - Danimatoring.pl zdjęcie nr 1

Rodzice często dbają o wielowymiarowy rozwój ich pociechy. Powinni pamiętać, że dzieci rozwijają się przede wszystkim poprzez zabawę, a odpowiednie zabawy wspomagają różne obszary rozwoju. Zabawy ruchowe wpływają na rozwój fizyczny i posiadają mnóstwo zalet. Rozwijają mięśnie i poprawiają kondycję dziecka, przyczyniają się również do rozwoju mózgu dziecka. Dają poczucie siły i pewności siebie. Nie tylko kreatywne warsztaty dla dzieci, ale też wspólne zabawy z rodzicami wzmacniają więź i sprawiają wiele radości.

Jaś

Do tej zabawy potrzebna jest jedynie piłka i trzy chętne osoby. Dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.

Spacerek

W tej zabawie główną rolę odgrywa muzyka i polecenia, które wypowiemy. Może to być hasło: „Zbieramy grzyby!”. Wtedy dziecko udaje, że podnosi coś z podłogi. Na hasło: „Gonimy motyle!” maluch podbiega i łapie niewidoczne motylki. Polecenie „Zrywamy szyszki!” powoduje, że dziecko musi podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Kierunek zabawy i jej tematyka zależą od naszych poleceń i muzyki odgrywanej w tle. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Im ciekawsze hasła, tym więcej będzie radości i śmiechu w czasie zabawy.

Gra w klasy

Zapewne każdy z was zna kultową grę w klasy. Zabawa z czasów dzieciństwa rodziców z pewnością spodoba się też maluchom. Warto zatem nauczyć swoje dziecko zasad i zagrać wspólnie. Na początek należy narysować na chodniku kratki do gry i ponumerować je do pięciu. Teraz przychodzi czas, aby pokazać dziecku, jak rzucić kamyk lub patyk na jedną z kratek oraz zachęcić malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.

Berek zamrażany

Do tej zabawy nie potrzebujemy żadnych dodatkowych rekwizytów. Wygląda ona tak jak normalny berek z drobnymi modyfikacjami. Złapane przez berka dziecko zostaje „zamrożone”, czyli staje i opiera dłonie na ziemi, unosząc wysoko biodra. Pozostałe dzieci mogą „odmrozić” złapanego, przechodząc na czworaka pod nim. Odmrożone dziecko wraca do gry i ponownie ucieka przed berkiem. Gra kończy się, gdy wszyscy zostaną „zamrożeni” lub upłynie wyznaczony czas.

Podłoga to lawa

Jest to gra, w której gracze udają, że podłoga lub ziemia jest wykonana z lawy, a zatem muszą unikać dotykania jej, ponieważ dotknięcie ziemi „zabiłoby” gracza, który to zrobił. Na hasło: „Podłoga to lawa!” dzieci pozostają poza podłogą, stojąc na meblach lub specjalnie przygotowanych przedmiotach. Gracze muszą przechodzić od jednego mebla do drugiego. W grę można grać w grupie lub samemu. Może nawet istnieć cel, do którego gracze muszą się ścigać. Gra może być również rozgrywana na świeżym powietrzu na placach zabaw lub podobnych obszarach.