Zawód przyszłości – animator zabaw dla dzieci

animator

Praca powinna sprawiać nam przyjemność, być naszą pasja. Powinniśmy się w niej spełniać, rozwijać, ale przede wszystkim czerpać z niej radość i dzielić się z nią drugą osobą. Brzmi nieco abstrakcyjnie, prawda? A jednak są zawody, które spełniają w/w zadania. Jednym z nich jest animator zabaw dla dzieci i ten wywód poświęcimy właśnie jemu.

Animator zabaw dla dzieci – czyli właściwie kto?

Nie ma nic lepszego niż udane dzieciństwo. To ono w dużej mierze determinuje rozwój człowieka. W jaki sposób zapewnić dziecku rozrywkę, w dobie wyścigu szczurów, pogoni za pieniądzem, chronicznego braku czasu na wszystko? Wiek XXI wykształcił nowe zawody, które odpowiadają na potrzeby rodziców. Jednym z nich jest właśnie animator zabaw dla dzieci. Kim jest?

Słowo animator pochodzi z języka łacińskiego od słowa animo, które oznacza – oży, pobudź. Trudno o precyzyjną definicję tego stanowiska, ale z pewnością możemy określić zadanie jakie stoi przed taką osobą. Jest nim bez wątpienia zapewnienie udanej zabawy dzieciom podczas organizowanych dla nich zajęć, imprez, zabaw. Organizacja dziecięcych eventów jest coraz popularniejsza, podobnie jak korzystanie z pomocy animatora.

 

uszczanie baniek mydlanych przez animatora dla dzieci

Animator musi wchodzić w wiele ról…

 

Jakie zadanie stoi przed animatorem zabaw dla dzieci ?

Jak każdy zawód także w przypadku animatora mamy do czynienia z szeregiem wymogów. Często możemy spotkać je w zakresie obowiązków pracownika. Przede wszystkim jak każdy pracownik, także animator czasu wolnego dla dzieci powinien wykonywać swoją pracę w sposób sumienny i rzetelny, dostosowując się do zaleceń i wytycznych przełożonych. Animator musi odpowiednio przygotować się do pracy, poprzez zaplanowanie określonych zabaw, sposobu ich realizacji.

Do najczęstszych zadań animator czasu pracy należą:

• planowanie, układanie i organizacja programu animacyjnego
• udział w zaplanowanych imprezach
• opieka i odpowiedzialność nad dziećmi, czuwanie nad ich bezpieczeństwem
• nagradzanie dzieci
• przygotowanie techniczne imprez, zabezpieczenie ich i sprzątanie po zakończeniu
• zgłaszanie wypadków i odpowiedzialność za uczestników

Jakie cechy powinny wyróżniać dobrego animatora zabaw dla dzieci?

Rozchmurzyć małego marudę wcale nie jest łatwo. Zawsze bowiem w każdej grupie znajdą się dzieci, których nie będzie łatwo pobudzić do aktywności fizycznej. Osoba na stanowisku animatora musi z pewnością kochać dzieci i czas z nimi spędzony. Po co? Aby zdobyć ich zaufanie i osiągnąć określone cele – pobudzić ich zainteresowania, poznać ich pasję. Rola animatora jest więc niezwykle odpowiedzialna. Jakie cechy powinny go zatem wyróżniać?

Cierpliwość

Ta cecha to podstawa w kontaktach z dziećmi. Animator musi być cierpliwy, ale nie może dać wejść sobie na głowę. Nie może też dać się wyprowadzić z równowagi.

Stanowczość

Stanowcza postawa wobec dzieci jest nieunikniona. Tylko realizacja celu, powinna być nagradzana. Jeżeli dzieci ujrzą, że łatwo mogą wyegzekwować pewne rzeczy na prowadzącym, z pewnością to wykorzystają.

Dystans do siebie

Tak, praca z dziećmi nie jest łatwa. Wszyscy o tym dobrze wiemy, dlatego pewne ego trzeba zachować dla siebie. Powinniśmy mieć dystans do tego co robimy, w tej branży to podstawa.

Poczucie humoru

Jak bawić się z dziećmi mając zaciśnięte zęby? Chyba nie o to chodzi. Poczucie humoru, radość z zabawy, ale taka naturalna, nie sztuczna. To jedna z najważniejszych cech animatora zabaw dla dzieci.

Kreatywność

Szeroko pojmowana kreatywność w planowaniu, tworzeniu i wdrażaniu nowych zabaw. Dzięki temu zachęcimy dziecko do zabawy, zmusimy do aktywności fizycznej i umysłowej.

 

Animator Zabaw Dla Dzieci - Kim Jest I Co Robi Animator? zdjęcie nr 1

Animatorzy prowadzą nie tylko tylko urodzinki dla dzieci. Często organizują dla najmłodszych warsztaty tematyczne oraz zajęcia plastyczne i taneczne

 

Cechy przez nas wskazane to tylko próbka tego czym powinien wyróżniać się dobrej klasy animator zabaw dla dzieci. Profesjonalny animator to gwarancja udanej zabawy dla dzieci w każdym wieku.