Nauka przez zabawę, czyli animacje edukacyjne

Nauka Przez Zabawę, Czyli Animacje Edukacyjne zdjęcie nr 1

Nie od dziś wiemy, że zabawa ma ogromne znaczenie w życiu dziecka. Dominuje ona wśród czynności podejmowanych przez najmłodszych. Różne rodzaje zabaw wspomagają odpowiednie obszaru rozwoju dziecka i pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności. Nie ma takiej zabawy, która nie byłaby edukacyjna. Jeśli jednak chcemy bardziej świadomie wspomagać rozwój dziecka, należy zaczerpnąć nieco wiedzy z zakresu pedagogiki i psychologii dziecięcej. Dobrym rozwiązaniem jest również współpraca z nauczycielami czy animatorami zabaw dla dzieci. Podpowiedzą oni jakie zabawy wykorzystać w celu wspierania rozwoju dziecka w danym obszarze oraz na jaki obszar powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Rola zabawy w procesie uczenia się

W wielu poradnikach pedagogicznych możemy przeczytać, że podstawową formą aktywności dziecka jest właśnie zabawa. Najmłodsi podejmują się zajęć sprawiających im przyjemność w każdym wolnym czasie. Nie znaczy to jednak, że go marnują, a wręcz przeciwnie – nieustannie wspomagają swój rozwój i doskonalą umiejętności. Dzięki zabawie dzieci poznają świat wieloma zmysłami, kształcą umysł (między innymi uwagę i pamięć), nabierają nowych zdolności poznawczych, uczą się norm społecznych i przestrzegania zasad, kontrolowania i odczytywania stanów emocjonalnych oraz rozwijają się fizycznie i zaspokajają swoją potrzebę ruchu. To tylko ogólne obszary rozwoju, pod którymi kryje się wiele rozmaitych umiejętności. Dzięki robieniu tego, co sprawia nam przyjemność, nasz mózg i ciało sprawniej pracuje i wolniej się męczy, a my sami odczuwamy satysfakcję z podejmowanych działań. To wszystko sprawia, że powinniśmy pozwalać dzieciom jak najczęściej się bawić. Ważne jest jednak, aby były to zróżnicowane zabawy. Dzięki temu wspomagamy wieloobszarowy rozwój dziecka.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Powrót do szkoły po wakacjach jest ekscytującym wydarzeniem. Wiąże się z nim wiele przygotowań. Oprócz zebrania kompletu książek i przyborów szkolno-przedszkolnych, warto również zadbać o emocjonalne przygotowanie dziecka. Choć rozpoczęcie roku szkolnego to radosny czas, potrafi również przynieść wiele stresu. Szczególnie gdy dziecko zaczyna swoją naukę w nowej szkole lub klasie. Aby usprawnić przedszkolakowi lub uczniowi wejście w szkolny rytm i ułatwić pierwsze spotkanie z grupą rówieśników, warto zaoferować mu zajęcia edukacyjne z animatorami. Istnieje wiele podobieństw między szkołą a salą zabaw. Pierwsze to zajęcia edukacyjne, na których można wiele się nauczyć, zadawać pytania i rozważać wspólnie niektóre zagadnienia. Animatorzy często posiadają w swojej ofercie laboratorium doświadczalne, laboratorium magii, warsztaty plastyczne, zabawy ruchowe oraz wiele innych. Takie zajęcia to również okazja do spędzenia czasu w nieco większej grupie dzieci i przełamanie pierwszej nieśmiałości. Ciekawe zajęcia na sali zabaw pozwolą dziecku zapomnieć o wrześniowym stresie i dobrze się bawić.

Zajęcia edukacyjne z animatorami

Jeśli dziecku spodobają się zajęcia na sali zabaw, warto zastanowić się nad warsztatami dla dzieci. Są to zajęcia, które odbywają się regularnie przez cały rok szkolny, według określonego grafiku. Są one oczywiście przewidziane w godzinach popołudniowych, tak aby dzieci mogły z nich korzystać po zakończonych zajęciach przedszkolnych lub szkolnych. Jeśli córka lubi tańczyć, prawdopodobnie spodoba jej się balet. Syn z pewnością będzie miał ochotę skonstruować własnego robota. Znajdą się również zajęcia przygotowane dla maluszków oraz aktywności dla całej rodziny. Wybór jest obszerny, dlatego należy zastanowić się, które zajęcia najbardziej przypadną do gustu dziecku. Powinny one pokrywać się z jego zainteresowaniami i rozwijać liczne talenty. Warto również zwrócić uwagę na godziny odbywania się zajęć, tak aby współgrały z dziennymi zajęciami. Dodatkową zaletą jest fakt, że uczestnictwo w całorocznych zajęciach, pozwala rodzicom i dzieciom szybciej dowiadywać się o specjalnych wydarzeniach czy imprezach organizowanych przez animatorów dziecięcych.