Rozwijanie uzdolnień muzycznych warto zacząć już od samego początku życia maluszka. Należy przy tym dostosować działania muzyczne do jego możliwości rozwojowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć również, że wielu specjalistów, a wśród nich E. Gordon uważają, że każdy człowiek rodzi się ze słuchem muzycznym, który rozwijany od samego początku, nie zanika. Powstał dzięki temu cały szereg metod edukacji muzycznej, które pozwalają na uwolnienie całego, muzycznego potencjału dziecka. Zajęcia prowadzone w taki sposób są pełne zabawy i wieloobszarowego rozwoju. Wiele takich zajęć oferują sale zabaw dla dzieci.
Muzyka dla każdego
Muzyka jest bardzo szerokim pojęciem, a podczas działań muzycznych można spokojnie znaleźć przestrzeń dla każdego. Dotyczy to w szczególności najmłodszych dzieci. Należy w tym miejscu zapomnieć o aktywności muzycznej jaką znamy z dorosłego życia. Zajęcia muzyczne dla dzieci nie muszą skupiać się od razu na śpiewaniu całych piosenek. Na początku wystarczą proste sylaby, jak: “bam, bam”. Utwory muszą również być dopasowane dynamiką, tonacją muzyczną oraz poziomem trudności do uczestników zajęć. Jeżeli chodzi o ruch to należy pozwolić dziecku na swobodę w tym zakresie. Jeżeli woli siedzieć i śpiewać czy tylko słuchać muzyki to jest to dobra reakcja. Jeśli natomiast woli pląsać i tańczyć to również jest dobra reakcja. Każdy przyjmuje i wyraża muzykę na swój własny sposób.
Pierwsze próby śpiewania piosenek
Jeśli dziecko osiągnie już umiejętność składania prostych zdań, jest to czas na naukę pierwszych, prostych piosenek. Są to zazwyczaj krótkie utwory, zawierające 2 do 4 wersów, śpiewane w kółko. Ważne jest w tym momencie obcowanie z muzyką, śpiew, taniec i świetna zabawa, a nie uczenie się kolejnych linijek tekstu. W miarę opanowywania nowych umiejętności przez uczestników, można delikatnie podnosić poziom trudności i wprowadzać zmianę dynamiki lub bardziej złożone słownictwo. Zdecydowana większość zajęć muzycznych dla najmłodszych skupia się na łączeniu różnych form aktywności muzycznej. Znaczy to, że dzieci na jednych zajęciach będą słuchać muzyki, śpiewać, tańczyć lub nawet grać na instrumentach. Jedną z popularniejszych propozycji takich zajęć jest ZUMBINI. Warto rozejrzeć się za taką opcją, ponieważ animatorzy zabaw dla dzieci również posiadają je w swojej ofercie.
Uwielbiane karaoke
Starsze dzieci, które swobodnie radzą sobie ze śpiewaniem piosenek, chętnie uczą się nowych utworów. Szczególną sympatią cieszą się piosenki z filmów czy seriali animowanych oraz repertuar dziecięcy dostępny w internecie. Jeśli nie mamy możliwości wysłania dziecka na specjalne zajęcia muzyczne, zawsze możemy zorganizować coś we własnym zakresie. W tym miejscu zawsze sprawdza się karaoke. Warto zorientować się jakich piosenek dziecko słucha i jakie jest w stanie zaśpiewać. Na tej podstawie można stworzyć playlistę (utwory w wersji instrumentalnej coraz częściej możemy odnaleźć w internecie). Niech karaoke stanie się wydarzeniem. Można pokusić się o specjalne dekoracje i przekąski oraz zaprosić do domu koleżanki czy kolegów dziecka. Dla większego efektu można też zaszaleć i kupić amatorskie mikrofony do domowego karaoke.